سبد خالی است
ورود
  • صفحه اصلی
  • بلاگ
  • پشتیبانی کاویان
  • آموزش تعویض کارتریج شیرآلات

آموزش تعویض کارتریج شیرآلات

آموزش تعویض کارتریج شیرآلات

کارتریج یکی از مهم ترین قطعات در شیرآلات اهرمی است که تکنولوژی و عملکرد جالبی دارد. همه افراد هر روزه با شیر آب سر و کار دارند و دائماً به کمک کارتریج دما و یا فشار آب را تنظیم می کنند. کارتریج مانند سایر قطعات پرکاربرد، ممکن است هر چندین سال یکبار نیاز به تعویض داشته باشد. با دانستن این که کارتریج چیست و نحوه تعویض کارتریج چگونه است، می توانید بدون نیاز به متخصص، کارتریج شیر اهرمی خود را در منزل تعویض کنید.

کارتریج یا مغزی شیر اهرمی چیست؟

شیرآلات کارتریجی به حدی متداول است که حتما بدون اینکه متوجه باشید تعداد بسیاری از آن دیده اید. در واقع همان شیرآلات اهرمی خودمان هستند که بر خلاف شیرهای کلاسیک که دو دسته (دستگیره) دارند، تنها یک اهرم کنترل جریان آب دارند. با بالا بردن اهرم، شیر آب باز و با پایین آوردن آن بسته می شود. چرخاندن اهرم به سمت چپ، باعث گرم شدن آب و چرخاندن آن به سمت راست باعث سرد شدن آب می گردد. قطعه ای که در درون بدنه شیر تمامی این عملکرد ها را کنترل می کند، کارتریج نام دارد. کارتریج ها در اندازه های 25، ۳۵، 40 و 45 موجود می باشند و همانطور که پیداست خروجی آب مثلاً در کارتریج ۴۰ بیشتر از ۳۵ می باشد.

کارتریج، قطعه ای در شیرآلات اهرمی (کارتریجی) است که کنترل دما و فشار آب را بر عهده دارد. کارتریج دارای یک دسته، دو سطح سرامیکی آب بندی شده روی هم و زائده های نگهدارنده کارتریج در جای خود است.
کارتریج شیرآلات چیست؟

کارتریج چگونه کار می کند و ساختار آن چیست؟

یک شیر اهرمی (کارتریجی)، نسل جدیدتری از شیرآلات است که ضمن سهولت عملکرد، کاربرد و دوام بیشتری نسبت به شیرآلات کلاسیک دارد. هر دو جریان آب سرد و گرم به مرکز شیر می رسند و از قطعه ای به نام کارتریج عبور می کنند. کارتریج از یک دسته، دو سطح سرامیکی صیقلی که بصورت آب بندی شده روی هم قرار گرفته اند و پایه های نگهدارنده کارتریج تشکیل شده است. دسته کارتریج در درون شیر اهرمی به وسیله دسته شیر اهرمی کنترل می گردد و دو سطح سرامیکی آب بندی شده، دارای سه مجرای جداگانه هستند که یکی ورودی آب سرد، دیگری ورودی آب گرم و سومی، خروجی آب به سمت علمک است.
با حرکت دسته کارتریج، سرامیک ها به طریقی روی هم حرکت می کنند که مجراهای ورودی آب گرم و سرد، بسته و باز می شوند. در نتیجه میزان ورود آب سرد و گرم به کارتریج و نسبت آنها تغییر کرده و یک جریان واحد با دمای مورد نظر از خروجی سوم به آبریز شیر هدایت می گردد. به غیر از مجراهای سه گانه فوق (سرد، گرم و خروجی به سمت آبریز) آب از مسیر دیگری نمی تواند عبور کند و کارتریج از بقیه نقاط کاملاً آب بندی می باشد. درکف کارتریج نیز اورینگی تعبیه شده که با نشستن در کف بدنه شیر، باعث آب بندی سوراخهای ورودی آب به کارتریج می شوند.

هر دو جریان آب سرد و گرم در مرکز شیر اهرمی به هم می رسند و پس از عبور از کارتریج، یک جریان واحد، با فشار و دمای مورد نظر کاربر، از آبریز شیر خارج می شود.
نحوه تعویض کارتریج شیرهای اهرمی

چطور کارتریج (مغزی شیر اهرمی) معیوب را تعویض کنیم؟

برای تعویض مغزی شیر اهرمی نیازی به باز شدن کامل شیر نیست و فقط کافیست بعد از قطع جریان آب، دسته اهرمی را جدا و کارتریج شیر اهرمی را تعویض کرد.
  1. نگین (پولکی) آبی و قرمز که مشخص کننده آب سرد و گرم است را از جای خود بیرون بیاورید تا پیچ مغزی دسته نمایان شود.

  2. با آچارآلن 2.5 پیچ را باز کرده و دسته اهرمی را از بدنه شیر جدا کنید.

  3. سپس کاور (قالپاق) را از جای خود برداشته و مهره کارتریج را با آچار فرانسه باز کنید و کارتریج معیوب را برمی دارید.

  4. کارتریج سالم را به درستی بر روی پایه های قرارگرفتن پایه های کارتریج در محل خود، در داخل شیر، قرار دهید.

  5. مهره کارتریج را بسته و کاور و دسته را در جای خود ببندید.

از آنجا که کارتریج ها تنوع زیادی دارند، بهتر است مغزی شیر اهرمی را از تولید کننده که خرید شیرآلات از او انجام گرفته و یا پس از مشاوره کارشناس تهیه کرد تا نوع درست آن استفاده گردد.

استفاده از این مقاله صرفا با لینک فعال مجاز است.

نظرات شما