,
سبد خالی است
ورود

شیر مخلوط چیست و انواع آن کدام است؟

شیر مخلوط چیست و انواع آن کدام است؟

تا به حال به اهمیت امکان ترکیب آب سرد و گرم پیش از خروج جریان آب از شیرآلات فکر کرده اید؟ زمانی، در روزگار قدیم، امکان دریافت آب ولرم از شیرآلات وجود نداشت! کاربران با دو شیر جداگانه آب سرد و گرم رو به رو بودند که هر کدام خروجی مجزای خود را داشتند. به عبارتی، با این تکنولوژی فقط امکان دریافت آب سرد و یا آب داغ از شیرآلات وجود داشت! برای حل این مساله و دسترسی به آب در دمای دلخواه شیر مخلوط اختراع شد. اما شیر مخلوط چیست؟ و انواع شیر مخلوط کدام است؟

در این مقاله انواع شیرآلات مخلوط از نظر مکانیزم، کاربرد و محل نصب بررسی شده است.

شیر مخلوط چیست؟

هنوز هم در بعضی خانه های قدیمی ممکن است با شیرآلات تک آب سرد و گرم مواجه شوید که فقط جریان آب سرد یا گرم در اختیار کاربر می گذارد. با اینکه تکنولوژی رایج در زمان قدیم این نوع شیرآلات بوده است، امروزه نیز ممکن است بر حسب نیاز از شیرآلات تکی استفاده شود. این نوع شیرآلات کوچک تر و ارزان تر هستند و به خصوص به عنوان شیر توالت یا روشویی نصب می شوند. امّا به شما امکان دسترسی همزمان به آب گرم و سرد از یک خروجی را نمی دهند. برای حل این مشکل باید از شیر مخلوط استفاده کنید که، همان طور که از نامش پیداست، قابلیت ترکیب آب سرد و گرم را در قالب یک جریان آب واحد دارد.


شیر مخلوط به نوعی از شیرآلات بهداشتی گفته می شود که می تواند آب سرد و گرم را، به واسطه مکانیزم خود، با یکدیگر ترکیب کند و از یک خروجی واحد در اختیار کاربر قرار دهد. از آنجا که امروزه تقریباً تمام انواع شیرآلات قابلیت ترکیب آب سرد و گرم را دارند می توان گفت تنوع قیمت شیرآلات مخلوط به گستردگی تنوع طرح، رنگ و مدل های شیرآلات ساختمانی است. شیرآلات مخلوط ممکن است از نوع کلاسیک، اهرمی، پدالی و یا هوشمند باشد.

انواع شیر مخلوط

همانطور که بررسی شد، هر نوع شیرآلات بهداشتی که قابلیت ترکیب آب سرد و گرم را داشته باشد در دسته شیرآلات مخلوط قرار می گیرد. مکانیزم انواع شیرآلات ممکن است در نحوه عملکرد و کار با آن تأثیرگذار باشد، امّا در قابلیت ترکیب آب سرد و گرم در قالب یک جریان واحد و از نوع مخلوط بودن شیرآلات تاثیری ندارد. برعکس، در صورتی که خروجی آب سرد و گرم از یکدیگر جدا باشد، شیرآلات با هر نوع مکانیزمی از نوع مخلوط نخواهد بود. پس می توان انواع شیر مخلوط را بر اساس مکانیزم (اهرمی، کلاسیک، پدالی و هوشمند)، کاربرد (روشویی، توالت، حمام و ظرفشویی) و محل نصب (توکار و روکار) دسته بندی کرد. قیمت شیر مخلوط با توجه به برند، مکانیزم، طرح و مدل، وزن گارانتی و... تعیین می شود و از شیر مخلوط ارزان تا لوکس تنوع دارد. جهت مشاهده انواع شیرآلات مخلوط می توانید به صفحه شیر مخلوط مراجعه نمایید.

شیر مخلوط اهرمی

شیر مخلوط اهرمی یکی از انواع شیرآلات اهرمی است که می تواند آب سرد و گرم را مخلوط کند و جریان حاصل را از یک خروجی واحد در اختیار کاربر قرار دهد. شیر مخلوط اهرمی دارای یک کارتریج یا مغزی شیر مخلوط است که به واسطه دسته اهرمی کنترل می شود. این نوع شیرآلات می تواند دارای یک دسته اهرمی برای کنترل هر دو جریان آب سرد و گرم و یا دو دسته اهرمی جداگانه برای کنترل آب سرد و گرم باشد؛ اما در نهایت یک جریان واحد آب در دمای مورد نظر شما از شیر مخلوط خارج می شود.

شیر مخلوط کلاسیک

شیر مخلوط کلاسیک همان شیرآلات بهداشتی کلاسیک با دو دستگیره پیچی است که یکی جهت کنترل آب سرد و دیگری جهت کنترل آب گرم به کار می رود. هر یک از دستگیره های پیچی دارای یک مغزی هستند که با حرکت در رزوه های تعبیه شده روزنه خروج آب را باز و بسته می کنند. این دو جریان آب درون شیر با یکدیگر ادغام می شود و یک جریان آب واحد در دمای دلخواه شما از شیر آب خارج می شود.

شیر مخلوط پدالی

شیر مخلوط پدالی یکی دیگر از انواع شیرآلات مخلوط است که به واسطه یک پدال پایی کنترل می شود. معمولاً دمای آب خروجی از شیرآلات پدالی به کمک شیرآلاتی که بر روی دیوار پشت سینک نصب شده است تنظیم می شود و با پدال پایی جریان آب برقرار و قطع می شود. شیر مخلوط پدالی برای استفاده در فضای عمومی مناسب است، چرا که نیاز به تماس دست با شیرآلات وجود ندارد.

شیر مخلوط لمسی

شیر مخلوط لمسی نیز یکی دیگر از انواع شیرآلات مخلوط به شمار می رود. بخش معینی از شیرآلات لمسی دارای سنسور است و با لمس آن نقاط جریان آب برقرار و قطع می شود. دمای آب نیز با توجه به مکانیزم این نوع شیرآلات یا بر روی پنل دیجیتال و یا توسط یک زبانه کوچک در کنار شیر تنظیم می شود. این نوع شیر مخلوط بیشتر در آشپزخانه کاربرد دارد.

شیر مخلوط لمسی

شیر مخلوط چشمی

شیر مخلوط چشمی دارای یک سنسور است که وجود مانع (مانند دست کاربر) را در زیر شیر تشخیص می دهد و جریان آب را برقرار می سازد. با گذشت مدت معین و یا پس از اینکه کاربر دست خود را کنار بکشد جریان آب قطع می شود. از آنجایی که از امکان خروج هم زمان آب سرد و آب گرم از شیرآلات چشمی وجود دارد، این نوع شیرآلات نیز از انواع شیر مخلوط به حساب می آید.

شیر مخلوط چشمی

شیر مخلوط دیجیتال

شیر مخلوط دیجیتال دارای یک صفحه نمایش دیجیتال جهت نمایش ویژگی های آب خروجی است. تنظیم نوع پاشش، دمای آب و فشار آن نیز به واسطه پنل لمسی تعبیه شده در این شیرآلات انجام می شود. بسیاری از شیرآلات مخلوط دیجیتال از طریق بلوتوث به گوشی های هوشمند متصل می شود و از راه دور قابل کنترل است.

شیر مخلوط دیجیتال

شیر مخلوط با قابلیت کنترل صوتی (Voice Activated Faucets)

شیرآلات با قابلیت کنترل صوتی یکی از جدیدترین انواع شیرآلات هوشمند است. این نوع شیرآلات با فرمان صوتی دستیارهای هوشمند مانند الکسا یا گوگل عمل می کند. شما می توانید با فرمان صوتی میزان مشخص آب در واحد درخواستی مانند لیتر، گالن و .... را از شیر مخلوط با قابلیت کنترل صوتی دریافت نمایید. دمای آب نیز معمولاً به واسطه دسته کنترل روی شیر و یا صفحه ای در زیر سینک تنظیم می شود. در صورتی که ویژگی های آب مورد نظر خود را تحت عناوین مشخص در قالب پروفایل هایی متفاوت در سیستم این نوع شیرآلات ذخیره کنید، با ذکر نام هر پروفایل جریان آب با خصوصیات تعیین شده برقرار می شود.

شیر مخلوط با قابلیت کنترل صوتی

انواع شیر مخلوط بر اساس کاربرد

شیر مخلوط را می توان بر اساس کاربرد در چهار دسته شیر مخلوط روشویی، شیر مخلوط توالت، شیر مخلوط حمام و شیر مخلوط ظرفشویی دسته بندی کرد. شیرآلات مخلوط معمولا به صورت ست شیرآلات عرضه می شود تا امکان هماهنگی دکوراسیون در بخش های مختلف خانه وجود داشته باشد.

شیر مخلوط روشویی

منظور از شیرآلات مخلوط روشویی همان انواع شیر روشویی است که صرف نظر از مکانیزم اهرمی، کلاسیک، چشمی یا ... قابلیت ترکیب آب سرد و گرم را فراهم می آورد. شیر مخلوط روشویی از نظر کاربرد به مدل های معمولی، متحرک و شیر روشویی پایه بلند دسته بندی می شود و ممکن است به صورت روکار و یا توکار نصب شود.

شیر مخلوط توالت

شیر توالت نیز در صورتی که به هر دو لوله آب سرد و گرم به صورت همزمان متصل باشد، و در صورت نیاز آب در دمای ولرم فراهم آورد، از نوع شیر مخلوط توالت به حساب می آید. شیر مخلوط دستشویی می تواند از نوع کلاسیک و یا اهرمی باشد. البته شیرآلات تک (که به آب سرد وصل می شود) هنوز هم در سرویس بهداشتی های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد امّا به اندازه گذشته محبوبیت ندارد.

شیر مخلوط حمامی

همه افراد با یک دمای آب مشخص استحمام نمی کنند. طبیعتاً تنها شیرآلاتی در حمام قابل استفاده است که امکان ترکیب آب سرد و گرم را در اختیار کاربر قرار می دهد تا دمای آب را متناسب با سلیقه و نیاز خود تنظیم کند. شیر مخلوط حمامی می تواند از نوع هوشمند یا مکانیکی (اهرمی یا کلاسیک) باشد و به صورت روکار و یا توکار نصب شود.

شیر مخلوط ظرفشویی

شیر آشپزخانه مخلوط از متنوع ترین انواع شیر مخلوط است که در مدل های لمسی، دارای قابلیت کنترل صوتی، اهرمی و کلاسیک، دیجیتال و... در بازار موجود است. شیر مخلوط ظرفشویی نیز صرف نظر از مکانیزم عملکرد خود می تواند ترکیبی از آب سرد و گرم را در قالب یک جریان واحد آب در اختیار شما قرار دهد. قابلیت تنظیم دمای آب برای شیر ظرفشویی اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که از پر کردن لیوان آب تا شستشوی چربی روی ماهیتابه در زیر این پرکاربردترین شیرآلات منزل انجام می شود.

انواع شیر مخلوط بر اساس محل نصب

شیرآلات مخلوط را می توان بر اساس محل نصب به دو دسته شیر مخلوط توکار و شیر مخلوط روکار تقسیم بندی کرد: شیر مخلوط توکار از شیک ترین شیرآلات موجود در بازار است که طرفداران بسیاری در میان دوستداران سبک مدرن دارد. شیر مخلوط روکار نیز از گذشته تا به امروز رایج بوده و هست.

شیر مخلوط توکار

بخش اصلی شیرآلات توکار (بدنه مرکزی و سایر متعلقات آن) درون دیوار قرار می گیرد و تنها پنل کنترل یا دسته تنظیم دما و فشار آب بر روی دیوار نصب می شود. شیر مخلوط توکار، مدرن، بسیار مینیمال و زیباست امّا نسبت به شیرآلات روکار دردسر نصب بیشتری دارد. علاوه بر این، در صورتی که شیر مخلوط توکار شما دچار مشکل شود جهت دسترسی به ساختار اصلی آن نیاز به شکافتن دیوار وجود دارد که فرایند چندان کم هزینه ای نخواهد بود. البته که اتصالات و آب بندی بخش پشت دیوار این نوع شیرآلات پیش از کاشی کاری چک می شود تا همه چیز درست عمل کند. در مقاله راهنمای خرید شیرآلات توکار نکات مهم در مورد خرید این نوع شیرآلات به تفصیل بررسی شده است.

شیر مخلوط روکار

شیر مخلوط روکار همین شیرآلات رایجی است که بر روی دیوار و یا سینک روشویی و ظرفشویی نصب می شود. علاوه بر دسته کنترل آب، بدنه این نوع شیرآلاتشیر مخلوط روکار همین شیرآلات رایجی است که بر روی دیوار و یا سینک روشویی و ظرفشویی نصب می شود. علاوه بر دسته کنترل آب، بدنه این نوع شیرآلات به طور کامل قابل بر روی دیوار مشاهده است. نصب و فرآیند تعمیر شیرآلات روکار نسبت به انواع توکار ساده تر و بی دردسرتر است و هزینه مالی و زمانی کمتری دارد.

همانطور که بررسی شد، شیر مخلوط به انواع شیرآلاتی گفته می شود که قابلیت ترکیب آب سرد و گرم به صورت یک جریان واحد آب خروجی از شیر را دارند. در حال حاضر تقریباً تمام شیرآلات بهداشتی موجود در بازار به جز شیرآلات تکی از نوع مخلوط هستند. مکانیزم شیرآلات ممکن است در عملکرد و نحوه کار با آن اثر بگذارد، اما در قابلیت ترکیب آب سرد و گرم و مخلوط بودن شیرآلات تاثیری ندارد. شیرآلات مخلوط را می توان از نظر مکانیزم به انواع کلاسیک، شیر مخلوط اهرمی، پدالی و شیر مخلوط هوشمند تقسیم کرد. علاوه بر این، شیر مخلوط از نظر کاربرد به انواع شیر مخلوط روشویی، توالت، حمام و ظرفشویی و از نظر محل نصب به انواع روکار و توکار تقسیم بندی می شود. اگر در مرحله تصمیم گیری برای خرید شیرآلات بهداشتی و ساختمانی هستید و نیاز به مطالعه نکات مهم برای انتخاب مناسب ترین ست شیرآلات دارید، می توانید به راهنمای خرید شیرآلات مراجعه کنید.


استفاده از این مقاله صرفا با لینک فعال مجاز است.دسته بندی: دانستنی های شیرآلات بلاگ

معایب و مزایای شیرآلات چشمی چیست؟

راهنمای گام به گام تعمیر گرفتگی و فشار کم شیر آشپزخانه

مزایا و معایب شیرآلات توکار چیست؟

راهنمای خرید شیرآلات توکار

معرفی انواع شیر پیسوار و کاربرد و جنس آن

شیرآلات مدرن؛ کنترل صوتی شیر ظرفشویی تا کاهش ترافیک اطراف سینک!

شیر مخلوط چیست و انواع آن کدام است؟

راهنمای خرید علم دوش

راهنمای ترمیم آبکاری شیرآلات دست دوم در منزل

مزایا و معایب شیرآلات طلایی (براق و مات)

آیا قیمت شیرآلات مورد نظر شما عادلانه است؟

راهنمای جامع خرید شیرآلات استاندارد و باکیفیت

بررسی جنس، کیفیت، مزایا و معایب شیرآلات سفید

شیرآلات بهداشتی کم مصرف لزوماً فشار آب را کاهش نمی دهد! چرا؟

چطور بهترین شیر حمام (شیر دوش حمام) را انتخاب کنیم؟

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر توالت (شیر دستشویی)

بهترین و پرفروش ترین شیرآلات ایرانی

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر ظرفشویی (آشپزخانه)

قیمت خرید و مشخصات شیرآلات اهرمی

آیا می دانید تولید شیرآلات بهداشتی (شیرآلات ساختمانی) چگونه است؟

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر روشویی

قیمت و خرید شیرآلات لوکس کاویان

شیرآلات ارزان کاویان

مقایسه انواع آبکاری و معرفی بهترین رنگ شیرآلات!

تولید و ساخت شیرآلات در ایران از چه سالی شروع شد؟

6 نکته درباره صرفه جویی در مصرف آب

تاریخچه شیرآلات در جهان

چرا شيرآب سرد هميشه درسمت راست تنه شيرآلات (از روبرو) قرار دارد؟

نظرات شما