سبد خالی است

مقایسه انواع آبکاری و معرفی بهترین رنگ شیرآلات!

مقایسه انواع آبکاری و معرفی بهترین رنگ شیرآلات!
دسته بندی : دانستنی های شیرآلات

آبکاری شیرآلات یکی از عناصری است که تا چندی پیش در دکوراسیون داخلی چندان مورد توجه قرار نمی گرفت و عملکرد شیرآلات مهمترین عامل تعیین کننده در زمان خرید بود. اما امروزه، توجه به ترکیب رنگی و ظاهر آشپزخانه و حمام، انواع آبکاری شیرآلات را به یکی از مهمترین جنبه های دکوراسیون تبدیل کرده است. روش آبکاری شیرآلات (رنگ کردن شیرآلات)، بسته به رنگ مخصوص شیرآلات مورد نظر و تکنولوژی آبکاری متفاوت است. در این مقاله به بررسی نحوه آبکاری شیرآلات و مقاوم ترین و بهترین رنگ شیرآلات پرداخته شده است. علاوه بر این، با برخی از انواع آبکاری ها از جمله آبکاری نیکل، آبکاری نیکل/کروم، آبکاری PVD، آبکاری پودری-کوره ای و الکترولاک (الکتروفورتیک) آشنا خواهید شد و خواهید دانست شیرآلات رنگی کاویان با استفاده از کدام روش آبکاری شده اند.

آنچه درباره آبکاری شیرآلات می خوانید:


انواع آبکاری شیرآلات

نیکل جز اولین موادی است که برای آبکاری از آن استفاده شده است و قدمت آن به بیش از صد سال گذشته باز می گردد. اما آبکاری نیکِل محبوبیت خود را در نیمه اول قرن بیستم از دست داد چون به اندازه کروم مقاوم نبود. نیکل به عنوان فلزی تقریباً نرم پس از مدتی استفاده از روی شیرآلات پاک و لایه برنجی زیرین به راحتی تیره می شد.

از دهه1930، برنج آبکاری شده با کُروم که در برابر لکه و تیرگی مقاومت بیشتری دارد، جایگزین برنج نیکل اندود شد و به عنوان آبکاری استاندارد و رایج شیرآلات شناخته شد. آبکاری کروم تا به امروز محبوب ترین نوع آبکاری باقی مانده است.

با گذشت زمان، پیشرفت های تکنولوژیکی به پیدایش انواع آبکاری های بسیار مقاوم انجامید. بطور مثال PVD، امروزه در آبکاری هایی که حتی از کروم نیز دربرابر ساییدگی و خراش مقاومت بیشتری دارند استفاده می گردد.

روش آبکاری شیرآلات (نحوه آبکاری شیرآلات)

در حال حاضر شیرآلات با آبکاری های کروم، سفید و مشکی، مسی، کروم، نیکل، طلایی، طلامات، صدفی و زیتونی در رنج های قیمتی متفاوت در بازار عرضه می شوند. همانطور که Judd Lord، مدیر طراحی صنعتی شیرآلات دلتا (Delta Faucet) ، معتقد است: آبکاری کروم همچنان جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.

آبکاری نیکل چیست؟

نیکل با رنگی سفید و شبیه به نقره اما کمی متمایل به زرد، یکی از اولین و مهمترین فلزاتی بوده که در آبکاری مورد استفاده قرار گرفته است. این فلز مغناطیسیِ صیقل پذیر و جوش پذیر دارای خاصیت انبساط و انقباض نیز می باشد. آبکاری نیکل به سال 1843، زمانی که R.Rotlger برای اولین بار رسوبات نیکل را از حمامی شامل سولفات نیکل و آمونیوم بدست آورد، بر می گردد. البته شخص دیگری به نام Adams آبکاری نیکل را تجاری و مصرف آن را گسترده ساخت.

زمانی که از آبکاری نیکل بر روی قطعات فولادی، آلیاژ های روی و یا مس استفاده می گردد، در بخش ها که پوشش نیکل خورده شده است، فلز پایه ممکن است پوسته پوسته شود و خوردگی موضعی رخ دهد. برای جلوگیری از این خوردگی و جهت فراهم آوردن جلای مورد نظر معمولاً از پوششی از جنس کروم بر روی نیکل استفاده می کنند. در صنعت شیرآلات نیز زمانی که از آبکاری نیکل به ضخامت حداقل 10میکرون بر آلیاژ مس و روی (ماده اولیه شیرآلات) استفاده می گردد، حتما لایه کرومی با ضخامت کمتر از 1 میکرون نیز یر روی آن نشانده می شود.

آبکاری نیکل در واقع در اثر برقراری جریان مستقیم بین قطب های مثبت و منفی و در نتیجه حرکت یون ها در محیط الکترولیک حاصل می گردد. این فرآیند شامل حل شدن یک الکترود (آند یا قطب مثبت) و ته نشین شدن نیکل فلزی بر روی شیرآلات (کاتد یا قطب منفی) می باشد.

آبکاری کروم چیست؟

کروم که در سال 1798 میلادی کشف شد، فلزی است سخت، شکننده و به رنگ سفید-نقره ای است که در مقابل گازها، مواد قلیایی و نمک ها مقاومت خوبی دارد؛ اما اسید سولفوریک، اسید کلریدریک و سایر اسید های هالوژن دار بر روی آن تاثیر می گذارد. جهت براق و مقاوم شدن برخی از فلزات در مقابل خورده شدن و زنگ زدن، سطح آن ها را با لایه نازکی از کروم می پوشانند. قدرت انعکاس سطح کروم کاری شده حدود 56 درصد می باشد و آبکاری کروم کروم تا 65 درجه سانتیگراد مقاوم بوده و کدر نمی شوند. شیرآلات کروم کاویان دارای آبکاری کروم انجام می شود.

آبکاری PVD چیست؟

مقاوم ترین نوع آبکاری، آبکاریPhysical Vapor Deposition) PVD) یا رسوب گذاری فیزیکی از بخار فلز است. در این نوع آبکاری، لایه هایی بسیار خالص در اثر تبخیر در شرایط خلأ بر روی سطوح جامد تشکیل می گردد. اصول این نوع آبکاری که روش های مختلفی دارد، عموماً بر پایه اثرات فیزیکی می باشد. البته واکنش های شیمیایی که ممکن است در شرایط خاص پیش بیاید نیز در فناوری انباشت لایه های خاص رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

شیرآلات طلایی و طلامات، شیرآلات استیل و شیرآلات رزگلد کاویان دارای آبکاری پی وی دی هستند.

آبکاری الکترولاک (الکتروفورتیک) چیست؟

رسوب دهی الکتروفورتیک توسط یک محقق روسی به نام Ruess پس از مشاهده اثر میدان الکترونیکی موجود در آب بر روی ذرات خاک رس، در سال 1808 شناخته شد. اما نقطه آغازین استفاده عملی از این روش در سال 1933 می باشد. EPD سرامیک ها نیز اولین بار توسط Hamakar مورد توجه و در دهه ی 1980 برای سرامیک های پیشرفته مورد استفاده قرار گرفت.

Electrophoretic deposition) EPD) یا الکترولاک فرآیندی دو مرحله ای، سریع و با قیمت نسبتاً مناسب است. در مرحله اول این فرآیند، ذرات پودری باردار معلق در محیط مایع (سوسپانسیون) در اثر برقراری میدان الکتریکی از سمت یک الکترود به سمت الکترود دیگر (بطور مثال شیرآلات) با بار مخالف هدایت می شوند. در مرحله دوم این ذراتِ جمع شده، پوششی منسجم بر روی آن تشکیل می دهند. این پوشش شکل جسمی که بر روی آن نشسته است را می گیرد. به همین دلیل می توان با تغییر اندک جای الکترودها و طراحی آنها از این فرآیند بر روی سطوح متفاوت صاف، استوانه ای و هر نوع شکل دیگری انجام گیرد.

بهترین آبکاری شیرآلات: کدام آبکاری مقاوم تر است؟

بی شک آبکاری PVD به دلیل نوع ته نشین شده لایه آبکاری بر روی شیرآلات، مقاوم ترین و بهترین آبکاری شیرآلات است. شاهد مثال این ادعا نیز مقاومت 700 ساعته قطعه آبکاری شده با این روش در تست سالت اسپری است بدون اینکه مشکل خاصی بروز نماید.

در رده دوم مقاومت، آبکاری نیکل-کروم قرار دارد. این نوع آبکاری برای شیرآلات قدیمی ترین و رایج ترین نوع بوده است و مقاومت و کیفیت بالایی نیز دارد.

پس از آن، روش آبکاری الکترواستاتیک سومین رتبه را از نظر مقاومت به خود اختصاص می دهد. در آبکاری الکترواستاتیک رنگ به دلیل پخته شدن در کوره دوام خوبی در تست های آبکاری نشان می دهد.

تکنیک رسوب دهی الکتروفورتیک (EPD) در مرتبه چهارم مقاومت قرار داشته و برای آبکاری شیرآلات نسبت به روش های یاد شده در اولویت نیست. علت آن هم خش پذیری و احتمال آسیب به لایه زیرین از ناحیه همین خش ها است.

چند نکته برای انتخاب بهترین رنگ شیرآلات

علاوه بر مدل شیرآلات، رنگ آبکاری آنها نیز از عناصر مورد توجه در انتخاب بهترین شیرآلات است. رنگ های متنوعی اعم از نیکل، کروم، مسی، برنز هر کدام در درجات مختلف تیرگی و روشنی و بصورت براق یا مات در هنگام خرید شیرآلات در بازار موجود است.

علاوه بر نکات راهنمای خرید شیرآلات بهداشتی، برای انتخاب مناسب ترین رنگ آبکاری نکات زیر را در خاطر داشته باشید:

1. همانطور که لُرد، مدیر طراحی صنعتی شیرآلات دِلتا، می گوید "رویکردِ به روز، استفاده از رنگ های قدیمی بر روی شیرآلاتی با طراحی مدرن است." به عبارت دیگر استفاده از رنگی مدرن برای شیرآلات سنتیِ حمام، بجای مدرن سازی فضا، چهره قدیمی تری به فضا می بخشد.
2. میتوان در یک حمام از چند رنگ آبکاری استفاده کرد زیرا که چنین ترکیبی به حمام بُعد می بخشد. فقط باید در نظر داشت که هارمونی، کلید ایجاد فضایی یکدست است. می توان تمام شیرآلات را از نوع براق یا مات انتخاب کرد مثلأ نیکل مات به همراه برنز مات با یکدیگر هماهنگی دارند. همچنین می توان رنگ تمام شیرآلات را از یک خانواده فلزی انتخاب کرد ، برای مثال اگر لوازمی به رنگ برنز مات با برقی از کروم دارید میتوانید شیرآلاتی به رنگ برنز تیره انتخاب کنید.
3. آبکاری های خنثی همچون کروم، نیکل و استیل به هر زمینه ای می آیند که می توان آنها را با لوازم دیگر حمام مثل آویز حوله و دستگیره های در هماهنگ نمود. کروم براق محبوب ترین آبکاری و همچنین مقرون به صرفه ترین است. نیکل، رنگی گرم تر و خاص تر است. آبکاری استیل نیز که رایج ترین رنگ آبکاری شیرآلات در آشپزخانه است، مناسب حمام و دستشویی هم می باشد.
4. کسانی که به تمیزی حساسیت بیش از اندازه دارند بهتر است شیرآلات مات انتخاب کنند زیرا اثر انگشت و قطرات آب روی آن نمی ماند. اما شیرآلات براق جزئیات و ظرافت شیرآلات را بهتر به نمایش می گذارند.
5. آبکاری های برنجی جدید دیگر شبیه به اشیاء برنجی و براق قدیمی نیستند بلکه بجای ته رنگ سبز کلاسیک، بیشتر زمینه طلایی دارند. آبکاری طلایی، رنگی شیک برای شیرآلات و لوازم جانبی در حمام های سرتاسر سفید است.

استفاده از این مقاله صرفا با لینک فعال مجاز است.

راهنمای جامع خرید شیرآلات استاندارد و باکیفیت

بررسی جنس، کیفیت، مزایا و معایب شیرآلات سفید

شیرآلات بهداشتی کم مصرف لزوماً فشار آب را کاهش نمی دهد! چرا؟

چطور بهترین شیر حمام (شیرآلات دوش) را انتخاب کنیم؟

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر توالت (شیر دستشویی)

بهترین و پرفروش ترین شیرآلات ایرانی

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر ظرفشویی (آشپزخانه)

قیمت خرید و مشخصات شیرآلات اهرمی

آیا می دانید تولید شیرآلات بهداشتی (شیرآلات ساختمانی) چگونه است؟

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر روشویی

قیمت و خرید شیرآلات لوکس کاویان

قیمت شیرآلات ارزان (اقتصادی) و با کیفیت کاویان

مقایسه انواع آبکاری و معرفی بهترین رنگ شیرآلات!

تولید و ساخت شیرآلات در ایران از چه سالی شروع شد؟

6 نکته درباره صرفه جویی در مصرف آب

تاریخچه شیرآلات در جهان

چرا شيرآب سرد هميشه درسمت راست تنه شيرآلات (از روبرو) قرار دارد؟

نظرات شما