سبد خالی است

چگونه شیرآلات را تمیز کنیم؟

چگونه شیرآلات را تمیز کنیم؟
دسته بندی : نگهداری از شیرآلات

شیرآلات به دلیل نوع آبکاری خود به نسبت سینک جرم بیشتری می بندند و یا حداقل لکه ها را بیشتر به چشم می آورند. حتی اگر شیرآلات خانه شما در عین پاکیزه بودن، کدر باشند به نظر تمیز نمی آیند؛ به همین دلیل تمیز کردن شیرآلات و برق انداختن آنها اهمیت بیشتری در انتقال حس تمیزی منزل دارد. جهت پاک کردن رسوب شیرآلات، استفاده از مواد مناسب و روش صحیح برای جلوگیری از ایجاد خراشیدگی و یا آسیب زدن به آبکاری آن ها ضرورت دارد. علاوه بر روش های عمومی تمیز کردن شیرآلات، روش هایی نیز برای تمیز کردن شیرآلات سفید و شیرآلات طلایی و... نیز به صورت اختصاصی وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته شده است.

آنچه در این راهنمای تمیز کردن شیرآلات می خوانید:

تمیز کردن شیرآلات بهداشتی

شیرآلات به نسبت سینک جرم بیشتری می بندند و تمیز کردن آنها به خاطر آبکاری و ظاهرشان دشوارتر است. یک شیر کِدِر حتی اگر کاملاً بهداشتی باشد، به نظر کثیف می آید و حس یک سینک نشسته را منتقل می کند. روش تمیز کردن شیرآلات بهداشتی، بسته به نوع آبکاری آنها متفاوت است. مثلاً روش های اختصاصی که برای تمیز کردن شیرآلات سفید به کار می رود، ممکن است برای شیرآلات طلایی کارساز نباشد. البته روش های عمومی تمیز کردن شیرآلات بهداشتی، بین تمامی آبکاری ها مشترک است و تا جایی که مورد خاصی در مورد لکه ها وجود نداشته باشد به نتیجه دلخواه می انجامد.

چگونه شیرآلات را تمیز کنیم؟

در حالت کلی، می توانید شیرآلات با هر نوع آبکاری را به ترتیب زیر تمیز کنید:

 1. در یک کاسه کوچک تقریباً نیم لیتر آب گرم را با یک یا دو قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید .
 2. یک ابر را در این محلول بخیسانید و به آرامی بر روی سطح شیر مخصوصاً پایه و دستیگره آن بکشید.
 3. موی یک مسواک کهنه را به جوش شیرین آغشته کنید.
 4. از این مسواک برای تمیز کردن نواحی استفاده کنید که مواد معدنی موجود در آب روی آنها رسوب بسته است. در صورت نیاز چند قطره آب بر روی مسواک بریزید.
 5. از یک تکه نخ دندان 30 سانتی متری برای تمیز کردن نواحی مثل شکاف ها و زیر دستگیره ها که دسترسی به آن محدود است استفاده کنید.
 6. شیر را با آب سرد و تمیز آبکشی نمایید.
 7. در نهایت شیر را به یک حوله نخی خشک کنید و برق بیندازید.
برق انداختن شیرآلات

تمیز کردن شیرآلات با سرکه

 1. یک بطری اسپری را با سرکه سفید پرکنید.
 2. بر روی تمام سطح شیرآلات و اتصالات آن، سرکه را اسپری نمایید.
 3. 5 تا 10 دقیقه صبر نمایید تا سرکه جرم ها را در خود حل کند.
 4. با دستمال خشک شیر را خشک نمایید.

تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از کاربردی ترین مواد برای برق انداختن شیرآلات و سینک است. این ماده آسیبی به آبکاری و رنگ شیرآلات وارد نمی کند و به راحتی در دسترس است.

 1. یک چهارم فنجان جوش شیرین را در 2 قاشق غذاخوری آب گرم بریزید و خوب به هم بزنید تا ترکیبی خمیر مانند به دست بیاید. اگر خمیر بیش از حد سفت شده است، به آن کمی آب و اگر بیش از حد آبکی است، به آن کمی جوش شیرین اضافه کنید.
 2. خمیر را با استفاده از پارچه نرم و یا اسفنج بر روی بدنه شیرآلات بمالید به صورتی که تمام سطح شیر را بپوشاند. اگر برای مالیدن خمیر بر روی مهره ها و نقاط خارج از دسترس شیر از مسواک استفاده می کنید، دقت کنید که مسواک مورد استفاده حتما نرم باشد تا ابکاری شیر دچار خش خوردگی های ریز نشود.
 3. پس از گذشت 5 تا 10 دقیقه شیرآلات را با اب سرد آبکشی و تمام سطح آن را با پارچه ای نرم خشک کنید.

تمیز کردن شیرآلات سفید

روش های متنوعی برای برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات به صورت خانگی وجود دارد. توجه داشته باشید استفاده از شوینده های صنعتی و مواد اسیدی به آبکاری شیرآلات آسیب وارد می کند و به مرور زمان باعث خوردگی آنها می شود. در ادامه دو روش برای تمیز کردن شیرآلات سفید، ارائه شده است.

تمیز کردن شیرآلات سفید با استفاده از مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی یکی از موادی است که در همه خانه ها کنار سینک ظرفشویی وجود دارد. از مایع ظرفشویی می توان برای تمیز کردن شیرآلات نیز استفاده کرد. این ماده هیچ ضرری برای شیرآلات ندارد.

 1. مقداری مایع ظرفشویی را در آب حل کنید.
 2. اسفنج و یا دستمال نرمی را به محلول آب و مایع ظرفشویی آغشته کنید.
 3. اسفنج را به تمام بخش های مورد نظر خود بر روشی شیرآلات بکشید.
 4. شیرآلات را آبکشی و با استفاده از یک حوله ای تمیز خشک کنید.

چگونه شیرآلات را برق بیندازیم؟

در هنگام برق انداختن شیرآلات، قاعدتاً استفاده از تمامی مواد شیمیایی که ماهیت خورندگی دارند، باعث وارد آمدن آسیب به لایه آبکاری شیرآلات می گردد. به طور مثال شوینده های صنعتی که برای تمیز کردن سرویس های بهداشتی مورد استفاده می گیرند و یا اسید HCL یا همان جوهر نمک به دلیل قدرت بالای اسیدی خود می توانند به شدت به پوشش شیرآلات آسیب بزنند.

استفاده از مایع سفید کننده مانند وایتکس و... که دارای خاصیت قلیایی (بازی) است نیز برای شستن شیرآلات مناسب نیست.
بهترین روش برای تمیز کردن شیرآلات و برق انداختن آنها، استفاده از سرکه و دستمال نخی است که لک و کثیفی شیرآلات را از بین می برد و خط و خشی نیز ایجاد نمی کند. برق انداختن شیرآلات، از مهمترین عوامل پاکیزه و نو به نظر رسیدن انواع شیرآلات بهداشتی است. درصورتی که نسبت به براق بودن شیرآلات خود حساسیت بالایی دارد، شاید بهتر باشد شیرآلات به رنگ های مات خریداری نمایید تا لک ها را هر چه کمتر نشان دهند.

استفاده از اين مقاله صرفا با لينک فعال مجاز است.

علت چکه شیر آب چیست؟ چگونه چکه کردن شیر آب را برطرف کنیم؟

مشکلات قابل حل شیرآلات ظرفشویی

چگونه شیرآلات را تمیز کنیم؟

نظرات شما