,
سبد خالی است
ورود

آموزش تعمیر علمک شیر ظرفشویی، تعویض اورینگ و واشر و رفع نشتی

آموزش تعمیر علمک شیر ظرفشویی، تعویض اورینگ و واشر و رفع نشتی

شیر ظرفشویی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین شیرآلات در منزل است که در طول روز بار ها و بارها باز و بسته می شود. این موضوع باعث استهلاک بالاتر شیر آشپزخانه نسبت به سایر شیرآلات منزل و بالا رفتن احتمال چکه یا خرابی علم آن است. اگر نصاب متخصص در دسترس نباشد، در صورت نشتی علمک شیر ظرفشویی و یا بروز هر ایراد دیگری حالت ایده آل تعمیر علم و در نهایت تعویض علمک شیر ظرفشویی توسط شما در سریع ترین زمان ممکن است. در این راهنمای تعمیر علمک شیر ظرفشویی در خانه، علاوه بر آموزش نحوه تعویض واشر علمک شیر ظرفشویی و تعویض اورینگ علمک شیر ظرفشویی، نحوه بستن و نصب علمک شیر ظرفشویی نیز آموزش داده شده است.

آنچه در این مقاله می خوانید:


یکی از شایع ترین اشکالات شیر آشپزخانه نشتی علمک شیر ظرفشویی است. شما می توانید در خانه با تعویض اورینگ علمک شیر ظرفشویی یا تعویض واشر علمک شیر ظرفشویی جهت تعمیر علمک شیر ظرفشویی اقدام کنید. در نهایت اگر مشکل ادامه داشت می توانید با تعویض علمک شیر ظرفشویی این مسأله را برطرف نمایید.

تعمیر علمک شیر ظرفشویی

یکی از شایع ترین اشکالاتی که ممکن است در شیرآلات ظرفشویی پیش بیاید، نشتی علمک شیر ظرفشویی است. بروز نشت یا چکه از علم نشان دهنده نیاز به تعمیر علم شیر ظرفشویی یا تعویض علمک شیر ظرفشویی است. نشتی در دو بخش زیر خود را نشان می دهد:

 • نشت آب از محل اتصال علمک به بدنه شیر ظرفشویی که با تعویض اورینگ علمک شیر ظرفشویی و یا استفاده از نوار تفلن بر طرف می شود.
 • نشت آب از سر علمک شیر ظرفشویی که با تعویض واشر پرلاتور سر علمک برطرف می شود.

تعمیر علم شیر ظرفشویی چندان پیجیده نیست و هر یک از اشکالات بالا روش تعمیر خاص خود را دارد و در ادامه آموزش تعمیر علمک شیر ظرفشویی برای هر حالت به صورت راهنمای قدم به قدم آورده شده است. پس از یافتن محل نشتی علم شیر ظرفشویی مورد نظر خود می توانید راه حل مربوطه را در بخش زیر دنبال کنید.

تعویض اورینگ علمک شیر ظرفشویی (اورینگ واسطه علم)

در صورتی که نشتی آب از محل اتصال علم به بدنه شیر ظرفشویی است، اشکال می تواند مربوط به اورینگ علمک شیر ظرفشویی (اورینگ واسطه علم) باشد که بر روی قطعه ای به نام واسطه علم یا همان مغزی علمک شیر ظرفشویی قرار می گیرد. وظیفه واسطه علم اتصال علم به بدنه شیر ظرفشویی و هدایت آب از بدنه به علمک است. جهت آب بندی این بخش بر روی واسطه از 2 یا چند اورینگ استفاده می شود. برای برطرف کردن نشتی احتمالی از این بخش، اولین راه حل تعویض اورینگ علمک شیر ظرفشویی است:

 1. با استفاده از آچار آلن پیچ علمک شیر ظرفشویی را باز و علم را از بدنه شیر جدا کنید.
 2. در صورتی که علم شیر ظرفشویی شما به کمک یک مهره در جای خود محکم شده است؛ مهره را با آچار مناسب شل و علم را از جای خود خارج کنید. در این حالت مجموعه واسطه علم و اورینگ های آن در درون علم قرار دارد و به کمک آچار آلن می توانید آن را خارج کنید و از مرحله 3 ادامه دهید.

 3. واسطه علم را از روی بدنه شیر بلند کنید و تمامی اورینگ های کهنه را با اورینگ های جدید با سایز مناسب تعویض نمایید.
 4. تعویض واشر و اورینگ علمک شیر ظرفشویی
 5. واسطه علم را به همراه اورینگ های جدید در جای قبلی خود قرار دهید.
 6. مقداری مواد روانکار مانند گریس یا روغن نباتی بر روی سطح اورینگ ها بمالید. این کار باعث جا زدن روان علمک شیر ظرفشویی و افزایش عمر اورینگ ها می شود.
 7. علمک شیر ظرفشویی رو در جای خود ببندید و با آچار آلن به اندازه کافی محکم کنید. در صورتی که علم در جای خود به کمک مهره محکم می شود از آچار فرانسه استفاده کنید.

رفع نشتی علمک شیر ظرفشویی با نوار تفلون

در صورت نشت آب از محل اتصال علم به بدنه می توانید برای آب بندی به صورت موقت از نوار تفلن استفاده کنید. توجه داشته باشید این راه حل دائمی نیست و شیر آشپزخانه به مرور زمان در اثر چرخش علمک دوباره از آب بند خارج می شود. جهت برطرف کردن نشت آب از اطراف علمک شیر ظرفشویی با نوار تفلون مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با استفاده از آچار آلن پیچ علمک شیر ظرفشویی را باز و علم را از بدنه شیر جدا کنید.
 2. در صورتی که علم شیر ظرفشویی شما به کمک یک مهره در جای خود محکم شده است؛ مهره را با آچار مناسب شل و علم را از جای خود خارج کنید. در این حالت مجموعه واسطه علم و اورینگ های آن در درون علم قرار دارد و به کمک آچار آلن می توانید آن را خارج کنید.

 3. مجموعه واسطه علم و اورینگ علمک شیر ظرفشویی را حدود 6 تا 10 دور در نوار تفلون بپیچید.
 4. قطعه تفلون پیچ و علمک را به جای اولیه خود بازگردانید و جای آچار آلن بر روی واسطه علم را با جای آن بر روی خود علم هم راستا کنید.
 5. علمک را به کمک آچار آلن در جای خود محکم کنید. در صورتی که علم در جای خود به کمک مهره محکم می شود از آچار فرانسه استفاده کنید.

تعویض واشر علمک شیر ظرفشویی (واشر پرلاتور سر علمک)

در صورتی که نشت آب از شیر ظرفشویی از اطراف آبریز شیر باشد، احتمالاً اشکال از آب بندی واشر پرلاتور سر علمک شیر ظرفشویی است و با تعویض واشر علمک شیر ظرفشویی حل می شود:

 1. بوش پرلاتور را با دست و در صورت نیاز به کمک آچار از سر علمک باز کنید. بوش پرلاتور قطعه ای است که در سر آبریز علمک شیر ظرفشویی قرار می گیرد و پرلاتور یا توری در آن تعبیه شده است.
 2. تعویض واشر علمک شیر ظرفشویی چگونه است؟
 3. در صورتی که در این بخش رسوب وجود دارد آن را تمیز کنید.
 4. واشر پرلاتور را از جای خود خارج کنید و آن را با یک واشر علمک شیر ظرفشویی جدید تعویض کنید.
 5. بوش پرلاتور به همراه پرلاتور و واشر پرلاتور را در جای اولیه محکم کنید.

تعمیر شیر ظرفشویی

در صورتی که با قطعات شیر ظرفشویی آشنایی داشته باشید، تعمیر نشتی علم شیر ظرفشویی و در کل تعمیر چکه شیر آب اهرمی کار چندان دشواری نیست. در صورتی که شیرآلات آشپزخانه شما دچار مشکلاتی از قبیل شل شدن شیر سینک، گرفتگی شیر ظرفشویی، نشت آب از سایر بخش های شیر ظرفشویی و... شده است می توانید به مقاله تعمیر شیر اهرمی ظرفشویی مراجعه نمایید. همچنین در مقاله تعمیر شیر اهرمی لیست کاملی از ایرادات رایج شیرآلات اهرمی مانند هرز شدن شیر آب، سفت شدن شیر اهرمی و... به همراه روش رفع آن ها آورده شده است.


به طور خلاصه بسیاری از اشکالات شیر ظرفشویی مانند نشتی علمک شیر ظرفشویی به اورینگ یا واشر علمک شیر ظرفشویی بر می گردد و تعمیر علمک شیر ظرفشویی با تعویض این دو قطعه و در نهایت تعویض علمک شیر ظرفشویی انجام می شود. همانطور که در راهنمای خرید شیر ظرفشویی بررسی شده است، قیمت شیرآلات به تنهایی معیاری کافی در زمان خرید شیرآلات نیست.در هنگام خرید شیر ظرفشویی حتماً در کنار قیمت شیر ظرفشویی، استاندارد بودن لوازم داخل شیر را نیز بررسی نمایید تا احتمال بروز ایراد کاهش پیدا کند.

استفاده از این مقاله صرفاً با لینک فعال مجاز است.دسته بندی: دانستنی های شیر ظرفشویی نگهداری از شیرآلات بلاگ

ارسال نظر
امیر یک سال قبل
لغو
پاسخ
2-

چقدر عالی چقدر شیوا چقدر روان. واقعا احسنت به این فنی کار باسواد که اینطور صادقانه علمشو نشر میده. خدا خیرتون بده.

شیرآلات کاویان یک سال قبل
0-

ممنون از همراهیتون. امیدواریم مشکل برطرف شده باشه.

قنبریان یک سال قبل
لغو
پاسخ
0-

سلام آقا زنده باشید. خیلی عالی و خوب توضیحات کامل بود.

هادی 2 سال قبل
لغو
پاسخ
0-

باسلام از این کاملتر و جامع تر امکان نداشت که به بهترین شکل ممکن تمام ایرادات احتمالی شیرهای اهرمی را همراه با نحوه رفع ایراد توضیح دهید. بی نهایت از تهیه کننده این مطلب و همچنین تمامی همکاران محترمتان سپاسگزارم و بهترینها را برایتان آرزومندم.

شیرآلات کاویان 2 سال قبل
2-

سلا و وقتتون بخیر. واقعا ممنون از این همه انرژی مثبت. همیشه سلامت باشید.

مصافی 2 سال قبل
لغو
پاسخ
0-

با سلام اورنگ کف شیر ظرفشویی برای هر مدل یکسان است یا فرق دارد؟

شیرآلات کاویان 2 سال قبل
2-

سلام و وقت بخیر. بله، اورینگ آب بندی کف ظرفشویی در طرح های مختلف و در محصولات شرکت های مختلف متفاوت هست.

جواد آقانوری 2 سال قبل
لغو
پاسخ
0-

بسیار عالی بود.

شیرآلات کاویان 2 سال قبل
1-

سلامت باشید. باعث افتخار ماست.

مقایسه مزایا و معایب انواع سینک ظرفشویی

راهنمای گام به گام تعمیر گرفتگی و فشار کم شیر آشپزخانه

معرفی انواع شیر پیسوار و کاربرد و جنس آن

شیرآلات مدرن؛ کنترل صوتی شیر ظرفشویی تا کاهش ترافیک اطراف سینک!

راهنمای خرید سینک ظرفشویی

شیرآلات دوکاره (دومنظوره) چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

شیرآلات فنری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

شیر شاوری چیست؟ شیرآلات شلنگدار چه مزایا و معایبی دارند؟

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر ظرفشویی (آشپزخانه)

آموزش تعمیر علمک شیر ظرفشویی، تعویض اورینگ و واشر و رفع نشتی

نظرات شما