,
سبد خالی است
ورود

آموزش تعمیر علمک شیر ظرفشویی، تعویض اورینگ و واشر و رفع چکه آب

آموزش تعمیر علمک شیر ظرفشویی، تعویض اورینگ و واشر و رفع چکه آب

حتماً شیر ظرفشویی شما تا به حال نیاز به تعمیر پیدا کرده و دچار مشکل شده است. این مشکل می تواند ساده باشد مانند شل شدن علمک شیر ظرفشویی و یا پیچیده باشد مانند خرابی اورینگ شیر ظرفشویی که با تعویض اورینگ شیر ظرفشویی قابل حل است. در این مقاله با موضوع روش های خانگی تعمیر شیر ظرفشویی، علاوه بر آموزش تعمیر علمک شیر ظرفشویی، موارد مهم دیگری مانند نحوه تعویض علمک شیر ظرفشویی، تعویض واشر علمک شیر ظرفشویی و رفع نشت آب از شیر ظرفشویی نیز بررسی شده است. با ما همراه باشید.

تعمیر شیر ظرفشویی

شیر ظرفشویی یکی از پرکاربردترین شیرآلات در منزل است و در صورت بروز مشکل، تعمیر شیر ظرفشویی در کوتاه ترین زمان ممکن اهمیت بالایی دارد. تعمیر شیر آب ظرفشویی در صورتی که مشکل اساسی پیش نیامده باشد و فقط عملکرد بعضی از قطعات شیر ظرفشویی با اشکال روبه رو شده باشد، توسط کاربران غیر فنی نیز قابل انجام است. تعمیر شیر ظرفشویی شامل موارد زیر است:

 • تعویض واشر یا اورینگ شیر ظرفشویی
 • تعمیر یا تعویض علمک شیر ظرفشویی

آموزش تعمیر علمک شیر ظرفشویی

یکی از شایع ترین اشکالاتی که ممکن است در شیرآلات ظرفشویی پیش بیاید، نشت آب از علم شیر ظرفشویی است. بروز نشتی در علمک شیر ظرفشویی نشان دهنده نیاز به تعمیر علم شیر ظرفشویی است. نشتی در دو بخش زیر خود را نشان می دهد:

 • نشت آب از محل اتصال علمک به بدنه شیر ظرفشویی که با تعویض اورینگ علمک شیر ظرفشویی و یا استفاده از نوار تفلن بر طرف می شود.
 • نشت آب از سر علمک شیر ظرفشویی که با تعویض واشر پرلاتور سر علمک برطرف می شود.

تعمیر علم شیر ظرفشویی چندان پیجیده نیست و هر یک از اشکالات بالا روش تعمیر خاص خود را دارد و در ادامه آموزش تعمیر علمک شیر ظرفشویی برای هر حالت به صورت راهنمای قدم به قدم آورده شده است. پس از یافتن محل نشتی علم شیر ظرفشویی مورد نظر خود می توانید راه حل مربوطه را در بخش زیر دنبال کنید.

تعویض اورینگ علمک شیر ظرفشویی (اورینگ واسطه علم)

در صورتی که نشتی آب از محل اتصال علم به بدنه شیر ظرفشویی است، اشکال می تواند مربوط به اورینگ علمک شیر ظرفشویی (اورینگ واسطه علم) باشد که بر روی قطعه ای به نام واسطه علم یا همان مغزی علمک شیر ظرفشویی قرار می گیرد. وظیفه واسطه علم اتصال علم به بدنه شیر ظرفشویی و هدایت آب از بدنه به علمک است. جهت آب بندی این بخش بر روی واسطه از 2 یا چند اورینگ استفاده می شود. برای برطرف کردن نشتی احتمالی از این بخش، اولین راه حل تعویض اورینگ علمک شیر ظرفشویی است:

 1. با استفاده از آچار آلن پیچ علمک شیر ظرفشویی را باز و علم را از بدنه شیر جدا کنید.
 2. در صورتی که علم شیر ظرفشویی شما به کمک یک مهره در جای خود محکم شده است؛ مهره را با آچار مناسب شل و علم را از جای خود خارج کنید. در این حالت مجموعه واسطه علم و اورینگ های آن در درون علم قرار دارد و به کمک آچار آلن می توانید آن را خارج کنید و از مرحله 3 ادامه دهید.

 3. واسطه علم را از روی بدنه شیر بلند کنید و تمامی اورینگ های کهنه را با اورینگ های جدید با سایز مناسب تعویض نمایید.
 4. تعویض واشر و اورینگ علمک شیر ظرفشویی
 5. واسطه علم را به همراه اورینگ های جدید در جای قبلی خود قرار دهید.
 6. مقداری مواد روانکار مانند گریس یا روغن نباتی بر روی سطح اورینگ ها بمالید. این کار باعث جا زدن روان علمک شیر ظرفشویی و افزایش عمر اورینگ ها می شود.
 7. علمک شیر ظرفشویی رو در جای خود ببندید و با آچار آلن به اندازه کافی محکم کنید. در صورتی که علم در جای خود به کمک مهره محکم می شود از آچار فرانسه استفاده کنید.

استفاده از نوار تفلون جهت رفع نشت شیر آب از اطراف علمک شیر ظرفشویی

در صورت نشت آب از محل اتصال علم به بدنه می توانید برای آب بندی به صورت موقت از نوار تفلن استفاده کنید. توجه داشته باشید این راه حل دائمی نیست و شیر آشپزخانه به مرور زمان در اثر چرخش علمک دوباره از آب بند خارج می شود. جهت برطرف کردن نشت آب از اطراف علمک شیر ظرفشویی با نوار تفلون مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با استفاده از آچار آلن پیچ علمک شیر ظرفشویی را باز و علم را از بدنه شیر جدا کنید.
 2. در صورتی که علم شیر ظرفشویی شما به کمک یک مهره در جای خود محکم شده است؛ مهره را با آچار مناسب شل و علم را از جای خود خارج کنید. در این حالت مجموعه واسطه علم و اورینگ های آن در درون علم قرار دارد و به کمک آچار آلن می توانید آن را خارج کنید.

 3. مجموعه واسطه علم و اورینگ علمک شیر ظرفشویی را حدود 6 تا 10 دور در نوار تفلون بپیچید.
 4. قطعه تفلون پیچ و علمک را به جای اولیه خود بازگردانید و جای آچار آلن بر روی واسطه علم را با جای آن بر روی خود علم هم راستا کنید.
 5. علمک را به کمک آچار آلن در جای خود محکم کنید. در صورتی که علم در جای خود به کمک مهره محکم می شود از آچار فرانسه استفاده کنید.

تعویض واشر پرلاتور سر علمک شیر ظرفشویی

در صورتی که نشت آب از شیر ظرفشویی از اطراف آبریز شیر باشد، احتمالاً اشکال از آب بندی واشر پرلاتور سر علمک شیر ظرفشویی است و با تعویض واشر علمک شیر ظرفشویی حل می شود:

 1. بوش پرلاتور را با دست و در صورت نیاز به کمک آچار از سر علمک باز کنید. بوش پرلاتور قطعه ای است که در سر آبریز علمک شیر ظرفشویی قرار می گیرد و پرلاتور یا توری در آن تعبیه شده است.
 2. تعویض واشر علمک شیر ظرفشویی چگونه است؟
 3. در صورتی که در این بخش رسوب وجود دارد آن را تمیز کنید.
 4. واشر پرلاتور را از جای خود خارج کنید و آن را با یک واشر علمک شیر ظرفشویی جدید تعویض کنید.
 5. بوش پرلاتور به همراه پرلاتور و واشر پرلاتور را در جای اولیه محکم کنید.

تعمیر چکه و نشت آب از شیر ظرفشویی

در اثر بروز اشکال در لوازم داخلی شیر ممکن است با نشت آب از شیر ظرفشویی رو به رو شوید. علت چکه کردن شیر آب گوناگون است و ممکن است از بخش های مختلفی در شیر ظرفشویی رخ دهد. در این بخش رفع چکه کردن شیر ظرفشویی از بدنه و سینک بررسی شده است. نشت آب از شیر ظرفشویی ممکن است در دو حالت خود را نشان دهد:

 • نشت آب از زیر دسته اهرمی شیر ظرفشویی که با سفت کردن مهره کارتریج و یا تعویض کارتریج برطرف می شود.
 • نشت آب به زیر سینک از محل قرار گرفتن شیر ظرفشویی بر روی سینک که با تعویض اورینگ کف شیر ظرفشویی و یا استفاده از چسب آکواریوم برطرف می شود.
نصب شیرآلات
در اکثر مواقع افراد بدون توجه به نکات نصب، خود دست به کار می شوند و شیرآلات جدید را نصب می کنند. سعی کنید اگر همراه جعبه شیرآلات جدید خریداری شده راهنمای نصب موجود می باشد، حتما آن را مطالعه و طبق آن عمل نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در صورت امکان چند ویدیوی آموزشی آنلاین هم ببینید.
مشکلات چکه کردن شیر ظرفشویی معمولاً به دو مورد بر می گردد: از بین رفتن اورینگ شیرآلات که قطعه ای برای آب بندی شیر می باشد. و یا فرسودگی قطعات دیگر شیر که نیاز به تعویض دارند. در هر دو این حالا بهتر است اول به راهنمای داخل جعبه مراجعه نمایید و سریعاً دست به خرید نزنید مگر اینکه واقعا نیاز به تغییرات جدید در آشپزخانه خود دارید.
فشار آب
اگر فشار شیر آب شما ناگهانی کم و کمتر شد به احتمال زیاد به علت رسوب گرفتگی می باشد. اکثر شیرآلات را می توان باز و قطعاتش را به راحتی تمیز کرد. در ایران به علت سخت بودن آب ترجیحاً ماهی یک بار شیر را باز و داخل آن را تمیز کنید.
در موارد جدی تر ممکن است مسأله فشار آب مربوط به تأمین کننده آب باشد که در این صورت تمام شیرآلات خانه با نوسان فشار آب روبرو خواهند بود. در این صورت بهتر است با یک لوله کش تماس بگیرید.

در هنگام خرید شیر ظرفشویی حتماً در کنار قیمت شیر ظرفشویی، استاندارد بودن لوازم داخل شیر را نیز بررسی نمایید تا احتمال نیاز به تعمیر شیر اهرمی را کاهش دهید. همانطور که در راهنمای خرید شیر ظرفشویی بررسی شده است، قیمت شیرآلات به تنهایی معیاری کافی در زمان خرید شیرآلات نیست.

استفاده از این مقاله صرفاً با لینک فعال مجاز است.دسته بندی: دانستنی های شیر ظرفشویی نگهداری از شیرآلات بلاگ

ارسال نظر
امیر 6 ماه قبل
لغو
پاسخ
0-

چقدر عالی چقدر شیوا چقدر روان. واقعا احسنت به این فنی کار باسواد که اینطور صادقانه علمشو نشر میده. خدا خیرتون بده.

شیرآلات کاویان 4 ماه قبل
0-

ممنون از همراهیتون. امیدواریم مشکل برطرف شده باشه.

قنبریان 8 ماه قبل
لغو
پاسخ
0-

سلام آقا زنده باشید. خیلی عالی و خوب توضیحات کامل بود.

هادی یک سال قبل
لغو
پاسخ
0-

باسلام از این کاملتر و جامع تر امکان نداشت که به بهترین شکل ممکن تمام ایرادات احتمالی شیرهای اهرمی را همراه با نحوه رفع ایراد توضیح دهید. بی نهایت از تهیه کننده این مطلب و همچنین تمامی همکاران محترمتان سپاسگزارم و بهترینها را برایتان آرزومندم.

شیرآلات کاویان یک سال قبل
1-

سلا و وقتتون بخیر. واقعا ممنون از این همه انرژی مثبت. همیشه سلامت باشید.

مصافی یک سال قبل
لغو
پاسخ
0-

با سلام اورنگ کف شیر ظرفشویی برای هر مدل یکسان است یا فرق دارد؟

شیرآلات کاویان یک سال قبل
2-

سلام و وقت بخیر. بله، اورینگ آب بندی کف ظرفشویی در طرح های مختلف و در محصولات شرکت های مختلف متفاوت هست.

جواد آقانوری یک سال قبل
لغو
پاسخ
0-

بسیار عالی بود.

شیرآلات کاویان یک سال قبل
1-

سلامت باشید. باعث افتخار ماست.

راهنمای خرید و مقایسه انواع سینک ظرفشویی

شیرآلات دوکاره (دومنظوره) چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

شیرآلات فنری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

شیر شاوری چیست؟ شیرآلات شلنگدار چه مزایا و معایبی دارند؟

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر ظرفشویی (آشپزخانه)

آموزش تعمیر علمک شیر ظرفشویی، تعویض اورینگ و واشر و رفع چکه آب

نظرات شما