,
سبد خالی است
ورود

شیر شاوری چیست؟ شیرآلات شلنگدار چه مزایا و معایبی دارند؟

شیر شاوری چیست؟ شیرآلات شلنگدار چه مزایا و معایبی دارند؟

شیر شاوری از محبوب ترین و پرکاربردترین شیرآلات آشپزخانه است. با استفاده از شیر شلنگدار می توان به راحتی شستشوی ظروف بزرگ و قابلمه ها را انجام داد و تمامی نقاط سینک را نظافت کرد. شیرآلات شلنگدار برای آشپزخانه هایی که با محدودیت فضا مواجه هستند، کارایی بالایی دارند. اما شیر شاوری چیست؟ آیا شیر شاوری برای شما مناسب است؟ معایب و مزایای شیرآلات شاوری کدامند؟ در این مقاله مکانیزم شیرآلات شاوری و مزایا و معایب شیر شاوری را به صورت کاربردی بررسی کرده ایم.

آنچه در این مقاله می خوانید:


شیر شاوری چیست؟

شیر شاوری یا شلنگدار، نسل نسبتاً جدیدی از شیرآلات است که به واسطه مکانیزم خود، دامنه حرکتی زیادی دارد. بخش آبریز (خروجی آب) در شیر شاوری متحرک است و به واسطه یک شلنگ بلند، از جای خود خارج می شود. این شلنگ شاوری پس از پایان کار به واسطه کششی که وزنه شاوری به آن وارد می کند، به جای خود باز می گردد. وزنه شاوری در انتهای دیگر شلنگ شاوری که معمولاً از زیر سینک قابل رویت است، بسته می شود و با وارد کردن وزن خود و کشیدن شلنگ، به سهولت بازگشت شلنگ شاوری به وضعیت اولیه کمک می کند.
طول شلنگ شاوری حدود 90 سانتیمتر است و با قابلیت چرخش 360 درجه به خوبی تمام نقاط سینک را پوشش می دهد. قیمت شیر ظرفشویی شاوری (شیر ظرفشویی شلنگدار)، از قیمت شیر ظرفشویی های معمولی بالاتر است، اما ارزش بالایی برای کاربران ایجاد می کند.

شیر شاوری چیست؟

مزایای شیر شاوری چیست؟

کاربردهای متنوع شیر شاوری، اشغال فضای کمتر و چرخش 360 درجه شلنگ شیر شاوری در کنار قابلیت اسپری کردن آب، از مهم ترین دلایل محبوبیت شیر شاوری (شلنگدار) است. پس از پاسخ به سوال شیر شاوری چیست، در این بخش، نقاط قوت و مزایای شیر شاوری بررسی شده است.

شیر شاوری، فضای کمتری اِشغال می کند.

معمولاً شیر شاوری به دلیل طراحی هوشمندانه آن، برای سینک های کوچکتر مناسب است. شلنگ شیر شاوری بسته به طول آن (معمولاً 50 تا 90 سانتی متر)، قابلیت شستشوی 360 درجه سینک را فراهم می کند. همچنین به کمک علم بلند می توان کتری و قابلمه ها را بر روی کابینت نزدیک سینک نیز پر از آب کرد و مشکل خیس شدن سطح زیرین آنها در اثر قرار گرفتن درون سینک حل می شود.
از آنجا که در طراحی شیر شاوری، بیشتر ابعاد آن در نظر گرفته شده است، تنوع چندان گسترده ای ندارد. ممکن است خریداران بنا بر اندازه سینک خود مجبور به خرید شیر شلنگداری با ظاهری که مورد پسندشان نیست شوند. در هر حال پیش از خرید شیر شاوری، حتما ابعاد دقیق سینک و شیرآلات را در نظر داشته باشید تا با مشکلی روبرو نشوید.

شیر شاوری چیست

شیر شاوری کاربردهای متنوعی دارد.

شیرآلات شلنگدار در زمان آبکشی ظروف، شستشوی میوه و سبزیجات و پرکردن قابلمه و کتری با آب بسیار کارآمد هستند. البته که در هنگام کار با شیر شاوری، لباس شما خشک می ماند چرا که احتمال پاشیده شدن آب بسیار پایین است.
همچنین، کسانی که کمر و یا پشت درد دارند، به جای خم شدن و بلند کردن سطل آب، می توانند از شلنگ بلند شاوری استفاده و آنرا به سطل نزدیک کنند.
علاوه بر این موارد، بعضی والدین ترجیح می دهند نوزادان و خردسالان خود را در سینک حمام کنند. برای این منظور نیز یک شیر شلنگدار بسیار مناسب است.

معایب شیر شاوری چیست؟

شیر آشپزخانه شلنگدار برای شستشوی قابلمه ها، ظروف بزرگ و اطراف سینک بسیار مناسب است. تنها مواردی که که ممکن است کمی دردسر ساز باشند، از دست دادن قابلیت حرکت روان و فرسوده شدن شلنگ شاوری است که در صورت بروز مشکل با کمک گرفتن از متخصصین، این موارد نیز قابل حل است. در این بخش، نقاط ضعف و معایب شیر شاوری بررسی شده است.

شلنگ شیرآلات شاوری ممکن است قابلیت حرکت روان را از دست بدهد.

ممکن است به مرور زمان شلنگ شیر شاوری پس از بیرون کشیده شدن به روانی گذشته به موقعیت اولیه خود باز نگردد. این مساله در اثر متمایل شدن علم شیر (جای قرار گرفتن نازل شیر شاوری) به یک سو در اثر فشار وارده پیش می آید و امکان حرکت روان نازل در جایگاه معین آن را از بین می برد. در سال های اخیر، استفاده از قطعه ای به نام وزنه شاوری که به کمک سنگینی خود شلنگ را به حالت اولیه باز می گرداند، این مشکل را حل کرده است و دیگر نگرانی ای بابت این مورد وجود ندارد. حتماً در هنگام خرید از فروشنده درباره وجود وزنه شاوری پرس و جو نمایید.
وجود آهنربا در سر عَلم بعضی از مدل های جدید شیر شاوری نیز به بازگشت نازل به موقعیت اولیه و قرار گرفتن در جای صحیح کمک می کند.


همانطور که در مقاله راهنمای خرید شیر ظرفشویی نیز بررسی شده است، شیر شاوری فضای کمتری اشغال می کند و به دلیل طول شلنگ شاوری، قابلیت شستشوی 360 درجه سینک را فراهم می کند. شیرآلات شلنگدار به نسبت کاربردهای متنوع آنها، از آبکشی آسان ظروف گرفته بزرگ تا شستشوی نوزادان، بسیار به صرفه هستند. از طرفی مانند تمامی تجهیزات پرکاربرد به مرور زمان فرسوده می شود؛ اما با استفاده از قطعه ای به نام وزنه شاوری و تعویض شلنگ شاوری معیوب می توان برای مدت طولانی تری از شیرآلات شلنگدار استفاده کرد. با شناخت معایب و مزایای شیر شاوری (شلنگدار) و در نظر گرفتن قیمت شیرآلات، می توان مناسب ترین شیر شاوری را انتخاب کرد.


استفاده از این مقاله صرفا با لینک فعال مجاز است.دسته بندی: دانستنی های شیر ظرفشویی بلاگ

ارسال نظر
شیرآلات کاویان 2 سال قبل
لغو
پاسخ
1-

سلام و وقت بخیر. بهتره وزنه شاوری رو از همون نمایندگی ای که شیرآلات رو از اون خریداری کردین تهیه کنید. چون بعضی از شلنگ ها و وزنه های شاوری برای یک مدل خاص شیر طراحی شدن

الهام 2 سال قبل
لغو
پاسخ
2-

سلام منون از مطالب مفیدتان در باره شیر شاوری. لطفا بفرمایید وزنه شیلنگ شیر شاوری را از کجا می توان تهیه کرد؟ متاسفانه در جابه جایی ها وزنه شیر را گم کزده ام. سپاسگزارم

نوروزی 3 سال قبل
لغو
پاسخ
1-

چرا شیر شاوری نو از یک طرف(سمت گرم) آب نمی آید.

مقایسه مزایا و معایب انواع سینک ظرفشویی

راهنمای گام به گام تعمیر گرفتگی و فشار کم شیر آشپزخانه

معرفی انواع شیر پیسوار و کاربرد و جنس آن

شیرآلات مدرن؛ کنترل صوتی شیر ظرفشویی تا کاهش ترافیک اطراف سینک!

راهنمای خرید سینک ظرفشویی

شیرآلات دوکاره (دومنظوره) چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

شیرآلات فنری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

شیر شاوری چیست؟ شیرآلات شلنگدار چه مزایا و معایبی دارند؟

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر ظرفشویی (آشپزخانه)

آموزش تعمیر علمک شیر ظرفشویی، تعویض اورینگ و واشر و رفع نشتی

نظرات شما