سبد خالی است
ورود

دلیل چکه شیر آب چیست؟ چگونه چکه کردن شیر آب را برطرف کنیم؟

دلیل چکه شیر آب چیست؟ چگونه چکه کردن شیر آب را برطرف کنیم؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است پس از نصب شیرآلات و یا مدتی استفاده از شیرآلات رخ دهد، چکه کردن شیر اهرمی است. این مسأله علاوه بر به هدر رفتن آب باعث ایجاد رسوب و لک و حتی خیس شدن اطراف شیر آب می گردد. اگر بخواهید بدانید چگونه چکه کردن شیر آب را برطرف کنیم، باید در ابتدا بدانید: چرا شیر آب چکه می کند. در این مقاله انواع دلیل و علت چکه کردن شیر آب و روش تعمیر چکه شیر آب مورد بررسی قرار گرفته است.

آنچه در این مقاله می خوانید:


علت چکه کردن شیر آب چیست؟ چگونه چکه کردن شیر آب را برطرف کنیم؟

چکه کردن شیر اهرمی می تواند در بخش های متفاوتی از شیرآلات رخ دهد که از چکه کردن شیر آب از محل اتصال شیر به لوله کشی تا نشت آب از زیر دسته اهرمی و یا تنه شیرآلات گسترده است. علت چکه کردن شیر آب در هر یک از این بخش ها متفاوت است و راه حل خاص خود را دارد. ابتدا محل دقیق چکه کردن شیر اهرمی را بیابید و با توجه به دلیل چکه شیر آب، راه حل مناسب را از موارد زیر انتخاب کنید.

1. علت چکه کردن شیر آب از نقطه اتصال شیر به لوله کشی سرد و گرم و روش رفع آن

چکه کردن شیر اهرمی در شیرهای توالت و دوش ممکن است ناشی از عدم سفت کردن کافی هر دو مهره و یا یکی از آنها در هنگام نصب شیر به دیوار باشد. در نتیجه آب، از بخش ورودی لوله به شیرآلات (نزدیک به دیوار) نشتی دارد. اگر مهره ها به درستی سفت شده باشند و واشر مناسب هم به کار رفته باشد ولی چکه کردن شیر اهرمی ادامه داشته باشد، ممکن است اورینگ بین دنده چپ و تنه ایراد داشته و یا فرسوده شده باشد.

نکته: در شیرهایی که به دیوار نصب می شود عمود بودن هر دو مجرای آب سرد و گرم به دیوار بسیار مهم و نشان دهنده دقت در سیستم لوله کشی داخلی ساختمان است. علت چکه کردن شیر آب

2. علت و تعمیر چکه شیر آب از کف شیر ظرفشویی یا شیر روشویی (نقطه قرار گرفتن شیر بر روی سینک)

علت چکه کردن شیر آب از کف شیر ظرفشویی و یا روشویی می تواند خرابی اورینگ و یا قرار ندادن اورینگ در کف شیر باشد. این مشکل با تعویض اورینگ و یا قرار دادن یک اورینگ مناسب در جای تعبیه شده (زیر شیر) حل می گردد. در غیر این صورت دلیل چکه شیر آب ممکن است عدم نصب صحیح شیر ناشی شده باشد و راه رفع چکه شیر آب، نصب دوباره آن توسط متخصصین است. بعضی اوقات ممکن است، سینک دارای سوراخی بزرگتر از نشیمن شیرآلات باشد (بر اثر ناشیگری نصاب در هنگام ایجاد سوراخ در سینک و یا از ابتدا) که باعث نشتی از محل کف شیر آب می شود. در این حالت اگر محل قرار گرفتن سینک بر روی شیر به کمک چسب آکواریوم آب بندی نشود، سینک باید تعویض گردد.

اگر در شیرآلات روشویی و ظرفشویی، چکه کردن شیر آب از زیر سینک اتفاق افتاده است، علت چکه کردن شیر آب می تواند خرابی اورینگ شلنگ در نقطه اتصال به شیر و یا خرابی واشر مهره شلنگ باشد. در این صورت برای رفع چکه شیر اهرمی بهتر است، شیرآلات را باز و اورینگ شلنگ و واشر را چک کنید. در صورت مشکل داشتن این قطعات، با تعویض آن ها چکه کردن شیر اهرمی برطرف می شود.

3. علت نشت و چکه کردن شیر اهرمی از زیر دسته اهرمی و رفع آن

اگر چکه کردن شیر اهرمی از زیر دسته شیر اهرمی رخ می دهد، سفت بودن مهره کارتریج را بررسی نمایید. چنانچه مهره کارتریج به اندازه کافی سفت شده، اما نشتی آب از زیر دسته رفع نشده است، مشکل می تواند ناشی از کارتریج معیوب یا ترک دار باشد که در این صورت با تعویض کارتریج می توان چکه شیر آب را تعمیر کرد.

چکه کردن شیر اهرمی

علاوه بر این، اگر تراشکاری کف کارتریج به درستی انجام نشده باشد، اورینگ کف کارتریج با محل قرار گرفتن آن درون شیر چفت نمی شود. در این حالت برای رفع نشتی و تعمیر چکه شیر آب، کافی است صرفاً کارتریج را تعویض کنید. اما اگر تراش جای کارتریج درون شیر با کیفیت کافی انجام نشده باشد و نشتی زیر دسته اهرمی باز هم به دلیل آب بند نبودن کارتریج (از کف) رخ دهد، شیر باید بطور کامل تعویض گردد.

4. دلیل چکه شیر آب از سر آبریز و اطراف بوش پرلاتور و رفع آن

ممکن است چکه شیر اهرمی در اطراف سر آبریز دوش و یا اطراف سر آبریز علم شیر ظرفشویی و روشویی خود را نشان دهد. همین مشکل در شیر توالت ممکن است در اطراف نقطه اتصال بدنه به شلنگ خود را نشان دهد. علت چکه شیر آب در این حالت ممکن است سوراخ بودن دیواره های داخلی شیرآلات باشد که چاره ای جز تعویض شیرآلات ندارد. اما قبل از فکر کردن به تعویض شیرآلات حتماً از آب بند بودن واشر شلنگ توالت (در نقطه اتصال به بدنه شیر توالت)، واشر پرلاتور آبریزِ شیر روشویی و ظرفشویی و سر آبریز دوش اطمینان حاصل کنید.

5. علت چکه کردن شیر آب از زیر سوپاپ شیرآلات دوش و تعمیر آن

در صورت چکه کردن آب از زیر سوپاپ شیرآلات دوش، ممکن است سوپاپ به درستی بسته نشده باشد و یا اورینگ های سوپاپ مشکل داشته باشند. برای رفع کردن چکه در این حالت می توان سوپاپ را دوباره در جای خود نصب کرد و یا اورینگ های سوپاپ را تعویض کرد. اگر در این صورت مشکل حل نشود و اشکال از ماشین کاری شیر و یا ماشین کاری جای سوپاپ باشد، به صرفه ترین راه حل، خرید شیرآلات جدید است.

6. علت چکه کردن آب از اتصالات مونتاژ شده علم یونیکا

علت چکه آب از اتصالات علم یونیکا (علم دوش) می تواند ایراد فنی قطعات و یا نصب نادرست علم یونیکا باشد.ابتدا مطمئن شوید که نصب علم دوش به درستی انجام شده است و قطعات و اتصالات در جای خود محکم شده اند. سپس اگر مشکل حل نشد به فکر تهیه قطعات سالم و یا در نهایت تعویض علم یونیکا باشید.

7. دلیل چکه شیر آب از تنه شیرآلات

دلیل چکه شیر آب از تنه شیرآلات معمولاً به دلیل وجود سوراخهای سوزنی در بدنه شیر اتفاق می افتد و چاره ای جز تعویض شیر وجود ندارد. به طور کلی نشت آب از تنه شیرآلات ممکن است ناشی از خرابی و فرسودگی قطعات لاستیکی (اورینگ، واشر و شلنگ)، ترک خوردن بعضی از قطعات بر اثر تنش های وارده در اثر مشکلات نصب، خرابی کارتریج و مشکلات ماشینکاری شیر باشد. این مقاله به شما در جهت یافتن علت چکه کردن و تعمیر چکه شیر آب کمک کند اما بهترین اقدام برای رفع اشکالات اساسی مانند


چکه کردن شیرآلات از مواردی است که در هنگام خرید شیرآلات، نمی توان بررسی کرد. اما در صورت بروز چکه، چگونه چکه کردن شیر آب را برطرف کنیم؟ علت چکه کردن شیر آب ممکن است متفاوت باشد و روش تعمیر چکه شیر آب و رفع چکه شیر اهرمی به شناسایی دقیق این دلایل بستگی دارد. بعضی علل چکه کردن شیر آب مانند چکه شیر آب از زیر دسته اهرمی شیر و یا نشتی آب از کف شیر روشویی و ظرفشویی به سادگی و با تعویض کارتریج و یا اورینگ قابل حل است. اما برطرف کردن مواردی مانند چکه آب از تنه شیر و یا اطراف آبریز علم، نیازمند تعویض شیرآلات است. تعمیر شیر اهرمی همیشه به سادگی تعمیر چکه شیر آب نیست و بعضی اوقات ممکن به بررسی های بیشتری نیاز داشته باشد. با مطالعه این راهنمای جامع و آموزش تعمیر چکه شیر آب، اگر هم شخصاً هم نتوانید به تعمیر و رفع چکه شیر آب بپردازید، بهتر می توانید کارشناسان را بصورت تلفنی از مشکل مربوطه آگاه سازید.


در صورتی که دلیل چکه شیر آب مورد نظر شما در بین موارد بالا نبود، می توانید سوال خود را در بخش کامنت با ما در میان بگذارید و یا برای مشاوره رایگان با شماره 02122981556 تماس بگیرید. کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.


استفاده از این مقاله صرفا با لینک فعال مجاز است.دسته بندی : نگهداری از شیرآلات

ارسال نظر
موسوی 7 ماه قبل
لغو
پاسخ
0-

سلام خسته نباشید من کارتریج شیر اهرمی را به خاطر چکه کردن آب عوض کردم دوباره همان چکه قبلی دیده میشود خواهشمند است بنده را راهنمایی بفرمایید خسته نباشید متشکرم

شیرآلات کاویان 2 روز قبل
0-

سلام جناب موسوی، چکه آب از کدوم بخش شیرآلات اتفاق میفته؟ اول باید علت چکه کردن آب مشخص بشه تا قطعه مربوطه تعویض یا تعمیر بشه. اگه چکه آب شیر از زیر دسته اهرمی اتفاق میفته، اشکال میتونه به محکم بسته نشدن مهره کارتریج و یا چفت نشدن اورینگ کف کارتریج با محل قرار گرفتنش در داخل شیر اهرمی برگرده. اگر کارتریج رو تعویض کردین و مشکل حل نشده ممکنه تراش محل قرار گرفتن کارتریج در شیرآلات با کیفیت انجام نشده باشه و در این حالت بهتره با خدمات پس از فروش تماس بگیرید تا شیرآلات شما را تعویض کنن.

آموزش قدم به قدم تعمیر شیرآلات اهرمی

دلیل چکه شیر آب چیست؟ چگونه چکه کردن شیر آب را برطرف کنیم؟

مشکلات قابل حل شیرآلات ظرفشویی

چگونه شیرآلات را تمیز کنیم؟

نظرات شما