,
سبد خالی است
ورود

راهنمای ترمیم آبکاری شیرآلات دست دوم در منزل

راهنمای ترمیم آبکاری شیرآلات دست دوم در منزل

تعمیر وسایل قدیمی یکی از گزینه های معمولاً به صرفه است که باعث کاهش هزینه ها می شود. امّا آیا این در مورد ترمیم آبکاری شیرآلات بهداشتی و ساختمانی قدیمی نیز صحیح است؟ به نظر شما خرید شیرآلات جدید به صرفه تر است یا آبکاری شیرآلات کهنه و قدیمی؟ آیا امکان آبکاری شیرآلات در منزل وجود دارد؟ تحت چه شرایطی می توانید آبکاری شیرآلات کهنه را شخصاً انجام دهید؟ این ها سوالاتی است که ممکن است به ذهن شما نیز خطور کرده باشد. آبکاری شیرآلات در منزل می تواند بسیار وسوسه کننده به نظر برسد، امّا هزینه و دردسرهای آن به این سر راستی نیست! در این مقاله به مقایسه ترمیم آبکاری شیرآلات در منزل و خرید شیرآلات جدید پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

ترمیم آبکاری شیرآلات

با گذشت چندین سال از خرید شیرآلات ممکن است انواع آبکاری شیرآلات دچار خط و خش شوند، در اثر ضربه آسیب ببینند و یا به سادگی تکراری به نظر برسند. در این مواقع معمولاً کاربران به فکر تعویض شیرآلات و یا ترمیم آبکاری شیرآلات میافتند. به نظر ترمیم آبکاری شیرآلات به صرفه تر و کم هزینه تر از خرید شیرآلات جدید است، امّا در واقع این طور نیست! آبکاری شیرآلات کهنه، حتّی اگر توسط متخصصین و در کارگاه های مخصوص صورت بگیرد، در مقایسه با فرایند آبکاری اولیه در زمان تولید شیرآلات هزینه بیشتری می برد و ممکن است دوام اولیه را نیز نداشته باشد. در ادامه روش آبکاری شیرآلات در منزل و دلایل به صرفه نبودن آن بررسی شده است.

 روش آبکاری شیرآلات در منزل

آبکاری شیرآلات در منزل

همانطور که در ادامه به صورت کامل بررسی شده است، شیرآلات دارای آبکاری را باید پیش از آبکاری مجدد اسیدشویی کرد تا لایه آبکاری آن ها از بین برود. انجام این کار به تجهیزات و مواد مناسب نیاز دارد و در منزل امکانپذیر نیست. اما اگر شیرآلات شما اصطلاحاً خام و یا بدون آبکاری باشد چه؟ با اینکه چندان توصیه نمی شود، امّا می توانید برای آبکاری شیرآلات در منزل به روش زیر عمل کنید:

 1. لوازم غیر برنجی شیرآلات مانند واشر، پرلاتور و ... را باز کنید.
 2. سطح شیر را با سیم ظرفشویی و یا اسکاچ زبر و مایع ظرفشویی تمیز کنید تا چربی آن از بین برود.
 3. در صورتی که زنگ زدگی و یا آلودگی بر روی سطح شیر باقیمانده است با یک سیم ظرفشویی بر روی آن بکشید تا کاملاً پاک گردد.
 4. سپس سطح شیر را با دستمالی مرطوب تمیز و کاملاً خشک کنید. دقت کنید تا پرز دستمال بر روی شیرآلات باقی نماند.
 5. اسپری پرایمر را خوب تکان دهید و با فاصله 15 سانتی متر بر روی شیرآلات مورد نظر اسپری کنید. دقت کنید که یک لایه نازک و یکدست بر روی تمام سطح قرار گیرد. پرایمر سلف اچ (مخلوطی از زینک و اسید) مناسب ترین پرایمر برای رنگ کردن فلزات برنجی است.
 6. 24 ساعت به پرایمر یا لایه اولیه فرصت خشک شدن بدهید.
 7. اسپری رنگ مورد نظر خود اعم از رنگ روغنی، آکریلیک و سایر رنگ هایی که دیر خشک می شوند را انتخاب کنید. بهتر است از رنگ های لاتکسی که دوام کمتری دارند استفاده نکنید.
 8. رنگ مورد پسند خود را به صورت لایه لایه ، یک دست و نازک بر روی سطح شیر اسپری کنید. فراموش نکنید پیش از اسپری لایه جدید، حتماٌ به لایه قبلی حداکثر 2 ساعت فرصت بدهید تا کاملاً خشک شود. تعداد لایه ها معمولاً 4 یا 5 لایه است اما می توانید اسپری کردن را تا زمانی که به رنگ مورد نظر خود برسید تکرار کنید.
 9. در نهایت می توانید برای براق شدن شیرآلات و دوام بیشتر رنگ آن ها از اسپری براق کننده و محافظ استفاده کنید.
ترمیم آبکاری شیرآلات می تواند با آبکاری شیرآلات کهنه در خانه انجام شود. امّا اگر شیرآلات مورد نظر قبلاً آبکاری شده اند، آبکاری شیرآلات در منزل به صرفه نیست؛ چراکه به تجهیزات و مواد اسیدی جهت پاک کردن لایه آبکاری قبلی نیاز است. در صورتی که شیرآلات کهنه یا دست دوم شما اصطلاحاً خام است و آبکاری ندارد، با اینکه توصیه نمی شود می توانید رنگ آمیزی شیرآلات را در منزل انجام دهید.

آبکاری شیرآلات کهنه

آبکاری شیرآلات کهنه امکان پذیر است؛ امّا به صرفه نیست! در فرایند تولید شیرآلات، آبکاری بر روی سطح برنجی شیرآلات که مرحله پرداختکاری را طی کرده اند، نشانده می شود. آبکاری شیرآلات دست دوم مستقیماً بر روی لایه آبکاری قبلی (اعم از طلایی، کروم، استیل، سفید و هر رنگ دیگر) ممکن نیست چرا که رنگ برای چسبیدن، به یک سطح زبر و خشن نیاز دارد. جهت آبکاری شیرآلات قدیمی، مراحل زیر باید در کارگاه های آبکاری طی شود:

 1. ابتدا باید لایه آبکاری قبلی از روی شیر پاک شود که به این مرحله اسیدشویی یا آب برگردان گفته می شود.
 2. سپس مرحله پرداختکاری باید مجدداً طی شود تا سطح شیر یکدست و آماده آبکاری گردد.
 3. در نهایت می توان رنگ شیرآلات را با آبکاری مجدد ترمیم کرد.
روش آبکاری شیرآلات کهنه چیست؟

انجام تمامی این مراحل نیاز به تجهیزاتی مانند دستگاه پرداختکاری، کوره، وان آبکاری و مواد مخصوص دارد تا کیفیت مورد نظر حاصل گردد. در غیر این صورت انجام آن توسط شما می تواند تنها یک آزمایش جذاب و احتمالاً بدون نتیجه مطلوب باشد. به طور خلاصه در صورتی که به فکر آبکاری شیرآلات کهنه خود هستید، تعویض آنها با شیرآلات نو کم هزینه تر خواهد بود.

همانطور که بررسی شد، امکان آبکاری شیرآلات کهنه وجود دارد امّا به صرفه نیست. شیرآلات دست دوم معمولاً قبلاً یک بار آبکاری شده اند و آبکاری مجدد آن ها به صورت مستقیم بر روی لایه آبکاری قبلی امکان پذیر نیست. در نتیجه پیش از ترمیم آبکاری شیرآلات، لایه آبکاری قبلی باید به روش اسید شویی از روی شیر برداشته شود. با توجه به تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای آبکاری شیرآلات قدیمی امکان انجام این کار در منزل وجود ندارد. امّا در صورتی که شیرآلات برنجی مورد نظر شما خام و یا بدون آبکاری هستند، می توانید آبکاری شیرآلات در منزل را انجام دهید. گرچه رنگ آمیزی شیرآلات در منزل توصیه نمی شود و دوام آن مانند آبکاری های صنعتی نیست، ولی گزینه ای است که می توانید در نظر داشته باشید. بهتر است قیمت شیرآلات جدید را با هزینه آبکاری شیرآلات دست دوم مقایسه کنید تا بهترین تصمیم را در مورد خرید شیرآلات بگیرید.

استفاده از این مقاله صرفا با لینک فعال مجاز است.دسته بندی: دانستنی های شیرآلات بلاگ

ارسال نظر
محمد رستمی از تاکستان 2 سال قبل
لغو
پاسخ
1-

سلام شما یه بار میگید براتون مقرونه بصرفه نیست یه بار میگید هست ما از شما مراحل صفر تا صد آبکاری خواستیم شما بی انکه اشاره ای به فرایندش کنید حرفاتونو باکش و قوس دادن فقط صفحه ی خودتونو پر کردین اخرشم رسوندی به همکاراتون خداییش خودت خندت نگرفت موقع نوشتنش

شیرآلات کاویان 2 سال قبل
8-

سلام دوست عزیز. اگر دقیق مطالعه کرده باشید در بخش آبکاری شیرآلات، به تفضیل مراحل آبکاری در منزل آورده شده. سوال مهم اینه که آیا شما تجهیزات اسید شویی در منزل دارید؟ از بین بردن آبکاری شیرآلات به نحوی که بتونید لایه آبکاری جدید رو روی اون بنشونید فقط با اسید شویی امکان پذیر هست که به تجهیزات نیاز داره. در نهایت اگر بابت آبکاری مجدد یکی دو عدد شیر با کارخانه تولید کننده هم هماهنگ بفرمایید براتون به صرفه نخواهد بود چون قیمت بالایی در میاد.

محمد 2 سال قبل
لغو
پاسخ
12-

بسیار مفید و آموزنده بود از شما بابت ارائه این‌ نوشتار سپاسگزارم

شیرآلات کاویان 2 سال قبل
8-

سلام دوست عزیز. خوشحالیم که نکات مفیدی براتون داشته. ممنون

راهنمای گام به گام تعمیر گرفتگی و فشار کم شیر آشپزخانه

مزایا و معایب شیرآلات توکار چیست؟

راهنمای خرید شیرآلات توکار

معرفی انواع شیر پیسوار و کاربرد و جنس آن

شیرآلات مدرن؛ کنترل صوتی شیر ظرفشویی تا کاهش ترافیک اطراف سینک!

شیر مخلوط چیست و انواع آن کدام است؟

راهنمای خرید علم دوش

راهنمای ترمیم آبکاری شیرآلات دست دوم در منزل

مزایا و معایب شیرآلات طلایی (براق و مات)

آیا قیمت شیرآلات مورد نظر شما عادلانه است؟

راهنمای جامع خرید شیرآلات استاندارد و باکیفیت

بررسی جنس، کیفیت، مزایا و معایب شیرآلات سفید

شیرآلات بهداشتی کم مصرف لزوماً فشار آب را کاهش نمی دهد! چرا؟

چطور بهترین شیر حمام (شیر دوش حمام) را انتخاب کنیم؟

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر توالت (شیر دستشویی)

بهترین و پرفروش ترین شیرآلات ایرانی

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر ظرفشویی (آشپزخانه)

قیمت خرید و مشخصات شیرآلات اهرمی

آیا می دانید تولید شیرآلات بهداشتی (شیرآلات ساختمانی) چگونه است؟

راهنمای مقایسه و انتخاب بهترین شیر روشویی

قیمت و خرید شیرآلات لوکس کاویان

شیرآلات ارزان کاویان

مقایسه انواع آبکاری و معرفی بهترین رنگ شیرآلات!

تولید و ساخت شیرآلات در ایران از چه سالی شروع شد؟

6 نکته درباره صرفه جویی در مصرف آب

تاریخچه شیرآلات در جهان

چرا شيرآب سرد هميشه درسمت راست تنه شيرآلات (از روبرو) قرار دارد؟

نظرات شما